Joker

About Joker

1987 Eskişehir doğumlu olan Joker, 2001 yıllarının sonlarında Hiphop kültürüyle tanıştı. O yıllarda çizim yeteneği ve merakı sayesinde Writer’lık yapan Joker, daha sonraları kendi söz ve müziklerini üretmeye başladı. Yaklaşık 3 yıl Hiphop kültürü ile ilgili araştırmalar yapan ve halen günümüzde yayınlanmamış olan demolar kaydeden Mc, 2005 yılında ilk demo albümü “Rap Cellat-ı Mafya EP” ile amatör rap hayatına atıldı.

2006 yılına kadar “Narkoz aka Stanley” lakabını kullanmaktaydı. Kendisinin 2. solo albümü “Çatışma” yayınlandığında artık mikrofonun karşısında “Joker” ismiyle yer alacağını açıkladı.

2010 yılına kadar devam eden süreçte ismini Türkiye genelinde duyurmuş olan rapçi asıl çıkışını 2011 yılında yayınlamış olduğu “Yaşamak Öldürür” albümüyle yaptı. Bu albümde ünlü rapçi Fuat Ergin ile çalışma fırsatı bulan Joker, hafızalardan uzun süre silinmeyecek “Yaşamak Öldürür” klibiyle de dinleyicinin kalbinde yer etti. Her geçen gün adını bir basamak yukarı taşıyan rapçi, çalışmalarına çeşitli stüdyolarda devam ederken 2 yıl sonunda hazırladığı “Rhymestein” albümüyle 2013’e damgasını vurdu. Albümün en dikkat çeken haberi, Joker’in Türkiye’nin en iyisi Ceza ile, bir devam parçası olan ve sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkmış “Çocuklar” parçasının 2. versiyonunu kaydetmiş olmasıydı. Albüm yeraltına büyük ses getirdi ve aynı zamanda Türkiye’nin ünlü müzik dergisi BlueJean’in Ekim ve Kasım sayılarında tanıtımı yer aldı.

Toplamda 11 albüm, 3 single ve 2 enstrümantal albüm yayınlayan mc, yeraltında bir çok tanınmış isimle çalıştı ve çok sayıda parça kaydetti. Kendisinin bulunduğu en önemli projelerden biri “Organize Oluyoruz” seri toplama albümleriydi. Organize Oluyoruz Vol.2’de “Dünya İnanmıyor” düeti ve Organize Oluyoruz Vol.3’te solo çalışması “Kendin Ol” ile Türkçe Rap’in birleşme hareketine dahil oldu.

Çok sayıda organizasyonda ve projede mc kimliğiyle yer alan Joker, albümlerinde kullandığı altyapı müziklerini, aranje işlemlerini ve şarkıların mix düzenlemelerini kendisi yapması açısından BeatMaker özelliği ile de dikkat çekmekteydi. Bu bağlamda çoğu çalışmanın mutfak kısmında yer almış ve aynı zamanda HiphopJobz bünyesindeki mc’lerin albüm prodüktörlüğünü yapmıştır.

2014 yılında ilk yasal albümü Microphone Show için stüdyoya giren rapçi Türkçe Rap’in en güçlü bayan seslerinden Ayben ile albümle aynı adı taşıyan projeye start verdi.
Microphone Show yasal albüm projesi 1 buçuk yıllık bir çalışmanın ardından marketlerde yerini almaya hazır hale geldi. Albümün ilk Single çalışması Microphone Show Atıf Ülkü yönetmenliğinde çekilen video klibiyle birlikte Türkçe Rap piyasasında ve iTunes’ta yerini aldı. Joker’in müzik kariyeri Eskişehir HiphopJobz’ta halen devam etmektedir.

Featured Events Nearby